Relacja

Szachowe zmagania w formule online

Już po raz szósty przedstawiciele Administracji Publicznej zmierzyli się w Mistrzostwach Polskich w szachach szybkich i błyskawicznych. Turniej rozegrany został w dniach 4-5 grudnia i po raz pierwszy w dotychczasowej historii odbył się w formule online, za pośrednictwem portalu chess.com. W zawodach udział wzięło 92 zawodników.

Pandemia koronawirusa powoduje, że wiele imprez sportowych odbywa się w tym roku w nieco innej niż zwykle formule. Nie inaczej było z tegorocznymi MPAP. Pozostało jednak kilka elementów wspólnych, względem poprzednich czempionatów. Patronat nad wydarzeniem objął Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, a za organizację wydarzenia odpowiadał Polski Związek Szachowy oraz Towarzystwo Edukacyjno-Sportowe Solvitur Ambulando. Niezmienny pozostał wysoki poziom zawodów.

Organizacja tego typu turniejów w formule online wymaga wiele poświęcenia jeśli chodzi o techniczną stronę przedsięwzięcia. „PZSzach wielokrotnie organizował MPAP w formie stacjonarnej i bazując na doświadczeniach każda kolejna impreza była łatwiejsza w organizacji. Formuła online była uciążliwa dla nowych użytkowników portalu chess.com, którzy nie zaznajomieni byli ze specyfiką działania. Brak bezpośredniego kontaktu utrudniał kontakt i tłumaczenia zawiłości technicznych. Wyzwaniem mogłyby być kwestie ew. dopingu elektronicznego. Przeglądałem partie i jestem przekonany, że wszyscy zawodnicy grali fair-play. – bez wspomagania programami.– powiedział Michał Bartel, odpowiedzialny z ramienia PZSzach za techniczną stronę wydarzenia.

Dodatkową atrakcją była możliwość śledzenia relacji live z obu turniejowych dni na profilu PZSzach na platformie YouTube. Fachowy komentarz był udziałem GM Zbigniewa Paklezy oraz GM Artura Jakubca. W szczytowym momencie relacje śledziło ponad 300 osób!

Turnieje online wymagają również nieco innego podejścia od sędziego głównego, którym w tym roku po raz kolejny była arcymistrzyni i sędzia klasy międzynarodowej – Agnieszka Brustman. Turnieje online wymagają przeprowadzenia zawodników przez proces zaznajamiania się z platformą, na której toczą się rozgrywki. Stanowi to dodatkowe wyzwanie dla Sędziego turnieju. Po zawodach niezbędne jest przeniesienie wyników do platformy chessarbiter, co również stanowi dodatkowe zadanie dla Sędziego zawodów.

W piątek tradycyjnie rozegrany został turniej szachów błyskawicznych. Wzięło w nim udział 45 zawodników. W kategorii OPEN najlepszy okazał się Paweł Kukuła z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu. Drugie miejsce zajął Tomasz Mika z Urzędu Gminy w Czarnej, a trzecie zdobył Dariusz Sycz z Ministerstwa Obrony Narodowej.

W kategorii kobiet najlepszą zawodniczką okazała się Katarzyna Kucharska z Ministerstwa Aktywów Państwowych, przed Moniką Głuszką (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego) i Joanną Konstanciuk (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).

Tradycyjnie przyznano również wyróżnienia w kategoriach amatorów. Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Abramek z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wśród amatorów 1. miejsce dla Pawła Wielka reprezentującego Ministerstwo Aktywów Państwowych, drugie dla Jana Szymańskiego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Pajączek, reprezentujący resort infrastruktury.

Klasyfikację drużynową wygrała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przed Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Obrony Narodowej.

 

Sobota upłynęła pod znakiem turnieju szachów szybkich, w którym wzięło udział 47 zawodników. W kategorii OPEN najlepszy okazał się Dariusz Sycz (MON). Drugie miejsce przypadło w udziale Pawłowi Kukule z Powiatowego Urzędy Pracy w Grudziądzu, a trzecie zdobył Łukasz Dworakowski z ARiMR. Wśród kobiet zwyciężyłam Joanna Konstanciuk z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Drugie miejsce dla Iwony Flisiak (Urząd Gminy Niebylec), a trzecie dla Moniki Głuszko (UKNF). Wśród amatorek triumfowała Aleksandra Abramek (MRPiPS). Wśród amatorów 1. miejsce zajął Paweł Wielk (Ministerstwo Aktywów Państwowych), drugie dla Macieja Dąbrowskiego z Ministerstwa Infrastruktury, a trzecie dla Dawida Baszaka (Ministerstwo Finansów). Drużynowo najlepsi okazali się przedstawiciele MON, przed ARiMR oraz drużyną Ministerstwa Finansów.

Komplet wyników znaleźć można na stronie www.mpap.pzszach.pl.